Saturday, Nov 25th

Last updateFri, 24 Nov 2017 1pm

KARLOVAC - OŠTARIJE - OGULIN: Vjernici Gradskog dekanata hodočastili sv. Josipu

karlovac17010

Vjernici Gradskog dekanata Šibenske biskupije u subotu 18. ožujka, hodočastili su u Nacionalno svetište svetog Josipa u Karlovcu. Oko četiristo vjernika predvođenih šibenskim biskupom Tomislavom Rogićem, organizatorom hodočašća dekanom don Tomilsavom Puljićem i župnicima; posjetili su i svetište Gospe od Čudesa u Ošarijama kraj Ogulina i župnu crkvu svetog Križa u Ogulinu.

Hodočašće je započelo okupljanjem vjernika na dogovorenim lokacijama u gradu Šibeniku u ranim jutarnjim satima. Nakon ugodne vožnje i dolaska u Karlovac u svetištu svetog Josipa na ulazu u crkvu vjernike je dočekao rektor svetišta mons. Antun Sente koji je hodočasnike blagoslivljao posvećenom vodom. Tog dana u svetištu bilo je oko dvije i pol tisuće hodočasnika. Većinu njih oko tisuću činili su vjernici Porečke i Pulske biskupije. Rektor Antun Sente upoznao je okupljene s poviješću Karlovca, župe i svetišta te povijesnim okolnostima u kojima je Hrvatski sabor godine 1687. izabrao sv. Josipa za zaštitnika domovine Hrvatske. Svetište sv. Josipa nacionalnim je svetištem proglasio kardinal Franjo Kuharić godine 1988. Rektor je spomenuo i tek nekoliko od brojnih uslišanja koja mu vjernici često priopće.

karlovac17003

Usljedila je pobožnost svetom Josipu koju su predvodili vjernici i rektor svetišta mons. Sente, koji je istaknuo da se tijekom pobožnosti sv. Josipu u svetištu posebno moli na pet velikih nakana: za uspješan završetak školovanja djece i mladih, za pronalaženje radnog mjesta i pravednu plaću, za dar bračnog partnera i brak blagoslovljen ljubavlju i djecom, za duhovna zvanja u Domovini i odgovorno vršenje povjerenih dužnosti u obitelji, zajednici i Domovini, te za blagu i svetu smrt. U ovih pet nakana prepoznajemo pet Josipovih kvaliteta, nastavio je mons. Sente: Sveti je Josip školovao, odgajao Isusa, svetog Josipa prepoznajemo kao radnika i zaštitnika radnika i rada, sveti je Josip glava Svete nazaretske obitelji, sveti je Josip odgajao vrhovnog svećenika i odgovornijeg, odnosno dosljednijeg izvršitelja dužnosti odnosno misije koju mu je Bog Otac povjerio, sveti Josip preminuo je u dobrom društvu Marije i Isusa Krista.

Nakon Pobožnosti uslijedilo je misno slavlje koje je predvodio porečki i pulski biskup Dražen Kutleša. Koncelebrirao je i šibenski biskup Tomislav Rogić. Među brojnim svećenicima bili su i šibenski svećenici: don Roko Glasnović, don Krešiemir Mateša, don Tomislav Puljić, fra Filip Milanović – Trapo, fra Josip Repeša, fra Ivan Penava, pater Paul Karim, dok je don Oleg Petrović za vrijeme misnog slavlja ispovijedao.

karlovac17004

Biskup Kutleša homiliji, naglasio je kako nam sv. Josip može biti uzor u suočavanju sa životnim izazovima. Uvijek moramo biti ljudi Istine, i za Istinu se boriti u zgodno i nezgodno vrijeme, rekao je biskup, pa čak i kada nas progone, jer tek tada znamo da smo na pravome putu. Upravo po uzoru na sv. Josipa moramo štiti život i ono što nam je Bog povjerio. Uvijek moramo težiti pravednosti, samo s tim nastojanjima bit ćemo bolji ljudi prema Bogu i prema ljudima, zaključio je biskup.

karlovac17006

Nakon misnog slavlja i ručka u svetištu šibenski hodočasnici krenuli su put svetišta Gospe od čudesa u Ošarijama kraj Ogulina. Tamo ih je župnik vlč. Antun Luketić upoznao sa povijeti Oštarija i svetišta Gospe od Čudesa. Oštarska crkva posvećena je Blaženoj Djevici Mariji od Čudesa u srednjem je vijeku svakako bila jedno od poznatijih Gospinih svetišta na tlu Hrvatske. Kip Gospe od Čudesa pripada tipu koji mariju prikazuje kao Majku Milosrđa (Mater Misericordia, Maritel Madona). Marija svojim raširenim plaštem štiti puk, u lijevoj ruci drži Isusa, a desnom rukom pridržava rašireni plašt. Župnik katedrale svetog Jakova don Krešimir Mateša naglasio je kako se i u Šibeniku u Novoj crkvi slavi isto Marija pod imenom Majka Milosrđa. U toj šibenskoj crkvi ikonografija Gospu prikazuje isto sa raširenim plaštem koji štiti puk.

U Ogulinu hodočasnike je župnik vlč. Robert Zubović upoznao sa gradom Ogulinom i župom sv. Križa u Ogulinu. Posebno je pozdravio šibenskog biskupa mons. Tomislava Rogića koje je dugi niz godina bio župnik u Ogulinu. Naglasio je kako je biskup Rogić kroz svoj pastoralni rad obilježio vjerski život u Ogulinu. Vjernici župe sv. Križa pripremili su okrijepu za šibenske hodočasnike koji su nakon Ogulina krenuli su put Šibenika.

karlovac17007

karlovac17008