Sunday, Apr 30th

Last updateSun, 23 Apr 2017 9pm

ŠIBENIK: Predstavljena knjiga "Stepinac – njegov život i vrijeme" dr. Robina Harrisa

knjigastepinac17003

U Gradskoj knjižnici Juraj Šižgorić u Šibeniku, u sklopu Dana kršćanske kulture,  u ponedjeljak 10. Travnja predstavljena je knjiga „Stepinac – njegov život i vrijeme“ autora britaskog povjesničara dr. Robina Harrisa. Knjigu je predstavio sam autor.

Knjiga „Stepinac – njegov život i vrijeme“ izašla je u Velikoj Britaniji i Hrvatskoj. Na predstavljanju dr. Harris pojasnio je i cilj objavljivanja obaju izdanja, koji su po njegovom mišljenju različiti. „Širi svijet – takozvana međunarodna zajednica – i to znači svijet koji govori engleski kao prvi jezik - ne zna mnogo o Stepincu. Oni znaju neke stvari, ponekad točne, ali češće netočne o situaciji na ovom području za vrijeme Drugog svjetskog rata i poslije za vrijeme Tita, ali ne mnogo. Takvo neznanje je, uglavnom, posljedica vremenske i fizičke udaljenosti. Moja knjiga na engleskom može ponuditi neku vrstu rješenja toga. Ovdje u Hrvatskoj, i očigledno više u Srbiji i drugdje na Balkanu, postoji također problem neznanja - ali neznanja druge vrste, koje je posljedica blizine stvari koje ljudi ne mogu, ili ne žele, razumjeti, zbog godina propagande, laži i predrasuda", rekao je Harris te istaknuo kako je „lijek za ovu bolest istina – izbjegavanje špekulacije i polemike, i sve utemeljivati na činjenicama.

Iknjigastepinac17002

Istaknuo je kako njegov cilj nije prikazati Stepinca kao sveca – premda sam osobno siguran da on jest, kazao je dr. Harris. Moj cilj je opisati osobu, okolnosti, dileme, opasnosti, izbore, mogućnosti, i rezultate. Mislim da vidjeti ovu problematičnu i često kaotičnu situaciju, kao što ju je vidio Stepinac, je dobar, možda najbolji, način razumjeti ovo važno razdoblje u životu hrvatskog naroda. Kroz Stepinca možemo razumjeti i današnji naraštaj Hrvata. Stepinac je mučenik Crkve i Hrvatske, ali biti mučenik nije samo pitanje trpjeti nego biti 'martir', što u izvornom grčkom jeziku znači 'svjedok'. Stepinac je zaista svjedok onih vremena za Crkvu i za Hrvatsku, kazao je dr. Haris.

knjigastepinac17001

Obraćanje je zaključio izvatkom iz Stepinčevog pisma koje je nekoliko mjeseci prije smrti uputio kiparu Meštroviću: „Mi se ne čudimo ovdje tom postupku UDBE, jer to joj je glavna zadaća: mučiti ljude dan i noć špijuniranjem, beskrajnim ispitivanjima, globama, zatvorima, terorom, koji nema primjera u povijesti civilizirane Europe osim kod nacizma. Već iz toga možete zaključiti, da je apsolutno nemoguće, da ikada pridobiju srca ljudi za ovaj monstruozni sistem. Ja vjerojatno neću doživjeti slom komunizma u svijetu radi skršenog zdravlja. Ali sam apsolutno siguran u taj slom. Štogod se gradi protiv naravi, kako ju je Bog stvorio i ustanovio, to se mora srušiti unutarnjom nuždom.... Sigurno je da [komunizam] nije sadio Bog nego sotona. Sotona je izgubio bitku na Kalvariji, pa sam siguran, da će je izgubiti i na Kalvariju mističnog Krista, a to je Crkva, koja danas prolazi svoju Golgotu".

Dr. Robin Harris osvrnuo se i na Stepinčevog suvremenika šibenskog biskupa Ćirila Banića. Naglasio je značajnu Banićevu ulogu u očuvanju povezanosti Katoličke crkve u Hrvatskoj sa Vatikanom. Banić je bio poput Stepinca mučenik i svjedok u teškim vremenima.

knjigastepinac17004

knjigastepinac17005