Saturday, Dec 16th

Last updateFri, 15 Dec 2017 10pm

ŠIBENIK: Održana tribina o biskupu Srećku Badurini

tribina badurina001

U Gradskoj knjižnici „Juraj Šižgorić“ u Šibeniku, u utorak 19. rujna održana je tribina pod nazivom „Biskup Srećko Badurina-čovjek istine i nade“. Tribina je dio projekta "Rujanski rat 1991." kojeg učenici četvrtog razreda šibenske Gimnazije Antuna Vrančića pod mentorstvom profesorice Jasminke Paić provode još od 2009. godine. O biskupu Srećku Badurini govorili su aktualni šibenski biskup Tomislav Rogić, biskup u miru Ante Ivas, načelnik Policijske uprave Šibenik iz 1991. godine Nikola Vukošić, , te novinarka Diana Ferić. Moderatori tribine bili su gimnazijalci Srećko Perković i Jeronim Bumbak koji su u uvodu donijeli prikaz stanja 1991. godine u tadašnjoj općini Šibenik i Šibenskoj biskupiji.

tribina badurina006

Srećko Badurina bio je šibenski biskup od 1988. do 1996. godine. Ostao je zapamćen po ekumenskom djelovanju i mirotvorstvu u ratnom vihoru. U Šibenskoj biskupiji dvanaest župa bilo je okupirano, a dvadeset i dvije crkve srušene su do temelja. No, ni te činjenice nisu omele Badurinu u njegovom ekumenskom djelovanju, istaknuli su gimnazijalci između ostalog u uvodu u tribinu.

Šibenski biskup Tomislav Rogić naglasio je kako je poznavao biskupa Badurinu kao profesora moralne teologije sa teološkog studija u Rijeci. Kazao je kako je e bio jedan od omiljenih profesora. „Zračio je posebnom toplinom i dobrotom i ja sam bio među zadnjim studentima koji je kod njega polagao ispit prije nego je postao biskup“, kazao je biskup Rogić.

tribina badurina002

Biskupa Badurine prisjetio se i njegov nasljednik na katedri šibenskih biskupa umirovljeni biskup Ante Ivas. Za vrijeme biskupa Badurine bio je generalni vikar Šibenske biskupije te je kako je istaknuo sve nedaće koje su zadesile biskupa Badurinu s njim i proživljavao. Jednom od važnijih događaja iz djelovanja biskupa Badurine smatra njegovo sudjelovanje na Sinodi biskupa kada je papa Ivan Pavao II primio Badurinu. „Papa ga je potaknuo da govori o problemima Hrvatske koja je u ratu kako bi svijet i ostali biskupi čuli što se događa. Biskup Srećko nije htio opterećivati ljude, ali kada je svima ispričao kakvo je stanje, ostali su bez teksta. Nije govorio politički, već ljudski“, kazao je biskup Ivas.

„O Srećku bih moga puno toga reći, ali sve mi se čini nekako manjkavo. On je bio biskup branitelj grada Šibenika, Biskupije i hrvatskog naroda. Bio je čovjek na kojeg smo se mogli osloniti, čovjek koji nije plašljiv, bio je jednostavan ali i u prvom redu Božji čovjek u Krista zagledan. Nama koji smo došli iza njega bilo je potrebno nastaviti njegovim putem, ali na drugačiji način jer veliki ljudi ne mogu se kopirati“ kazao je biskup u miru Ivas.

tribina badurina005

Istaknuo je kako su biskupa Badurinu brinula stradavanja ljudi i uništavanje sakralnih objekata. Ukazao je kako je ustrajao na dijalogu sa pravoslavnim vjernicima i da je među prvima obilazio pogođena mjesta. Sastajao se episkopima , američkim veleposlanikom Galbraithom, predstavnicima UNPROFOR-a i Europske zajednice. Biskupa Badurinu je pogađalo što je UNPROFOR gledao zločine i razaranja tijekom rata, kao na primjer u Lišanima, a ništa nisu poduzimali. Uspoređivao je razaranje crkvi u Domovinskom ratu s turskom okupacijom kada su također rušene Katoličke crkve.

tribina badurina003

Načelnik Policijske uprave Šibenik 1991. godine Nikola Vukušić također se prisjetio ratnog perioda. „Biskup je bio primjer dobrote i jednostavnosti, često sam se sretao s njim i tražio me pomoć za neke ljude. On je čovjek koji nikada nije napustio Šibenik ni otišao u sklonište, a nikada nije tražio policijsko osiguranje“, kazao je Vukošić.

Novinarka Dijana Ferić naglasila je kako su novinari s biskupom Badurinom uvijek imali odličan odnos i kako je uvijek vjerovao kako vjera povezuje ljude. Zahvaljujući biskupu s kolegama novinarima smo 7. kolovoza 1995. ušli u netom oslobođeni Knin, imao je povjerenje u nas i osim odlične suradnje imali smo i prijateljski odnos. Biskupu su najteže padali odlasci na okupirana područja, ispričao mi je da je strašne stvari vidio, a s druge strane vjerovao je da vjera povezuje ljude, kazala je Dijana Ferić.