Tuesday, Jan 16th

Last updateMon, 15 Jan 2018 11am

ŠIBENIK: Susret oca Biskupa sa gradonačelnikom grada Šibenika dr. Antom Županovićem

gradonacelnik

Šibenski biskup Ante Ivas u petak 14. siječnja u prostorijama gradskog poglavarstva grada Šibenika susreo se sa gradonačelnikom dr. Antom Županovićem i dogradonačelnikom Frankom Vidovićem. Kako je susret bio radnog karaktera uz biskup bio je ekonom biskupije don Božo Škember, ravnatelj Caritasa don Marinko Mlakić, te voditelj biskupijskog ureda za građevinske poslove zvonko Najev.

Na susretu bilo je riječi o aktualnim projektima Šibenske biskupije koji su na određeni način vezani i uz grad Šibenik. Razgovaralo se o projektu Dijecezanskog muzeja katedrale svetog Jakova u palači Galbijani i činjenici da se s projektom trenutno zastalo.  Prema riječima biskupa Ivas dosad su, u taj vrijedan prostor od ukupno 1600 m2, uložena sredstva samo u uređenje pročelja i krova. Predložio je da se zatraži sastanak u Ministarstvu kulture na kojem bi Biskupija, Grad i Županija zajedno nastupili pred resornim ministarstvom i zatražili potporu državnog proračuna kako bi se projekt mogao razvijati dalje. Gradonačelnik Županović je naglasio kako bi taj projekt, kao i sve one projekte koje bi trebalo odraditi a tiču se zaštite šibenske pa onda i hrvatske, a često i svjetske baštine,  trebalo pripremiti i za sredstva EU. Dogovoren je tematski sastanak nadležnih službi Grada, Biskupije, kao i Konzervatorskog odjela Ministarstva kulture u Šibeniku. U tom smislu na susretu je istaknuta potreba osiguranja kvalitetnog prostora za smještaj bogate arhivske građe Šibenske biskupije a koji je trenutno pohranjen u neprimjerenim uvjetima.

Na sastanku je bilo riječi i o potrebi proširenja Caritasove «Sigurne kuće» u Šibeniku koja ima sve veći broj korisnika i to s područja čitave Dalmacije. Ravnatelj Caritasa vlč. Mlakić naglasio je  kako  sve veći broj beskućnika  traži prenoćište, te kako postojeći kapaciteti ne mogu pokriti potrebe ljudi koji nemaju doma. U Caritasu se duže vrijeme razmišlja o većem prostoru u kojem bi prenoćište, pored žena žrtava obiteljskog nasilja našlo i  desetak beskućnika. Gradonačelnik Županović kazao je kako Grad nažalost nema sredstava za eventualnu kupnju nekog prostora, a tzv. „gradski stanovi“ su popunjeni, s tim da postoji i lista ljudi koji, zbog iznimno loših socijalnih prilika u kojima žive,  čekaju na smještaj u takve stanove, no iskazao je spremnost Grada da određenim humanitarnim ili sličnim kulturnim manifestacijama, pomogne prikupljanje sredstava za tu namjenu.

Na susretu je  istaknuta i potreba da se Grad uključi u određene projekte Katoličke osnovne škole u Šibenik, te je u tom smislu dogovorena koordinacija gradskog Odjela za društvene djelatnosti i Ravnateljstva škole.