Tuesday, Oct 24th

22322 Ružić

tel: 022/ 874-111

Župnik: Ilija Mikulić

Župa Kljaci (Kljake), u općini Ružiću Šibensko-kninske županije, prostire se jugoistočno od Graca, od Moseća do Svilaje. Župa se sastoji od četiri ogranka: Kljaka, Umljanovića, Čavoglava i Mirlović Polja. Na Balijinoj glavici nađeno je rimskih ostataka te se drži da je tu bio rimski grad Municipium Magnum. U groblju je kod župne crkve bila starohrvatska crkva iz IX. do X. stoljeća. Od nje su pronađeni ulomci oltarne pregrade s plutejima, bogato ukrašeni pleterom, križevima i palmetama. Kamen je domaći te je siguran dokaz da je kameni namještaj za crkvu nastao na tom tlu. Ulomci su bili smješteni u samostanskoj zbirci u Sinju ali su ustupljeni Muzeju hrvatskih starina u Splitu.

U XVIII. st. selo Kljaci je bilo pod Drnišem a kad je postala posebna kapelanija, s njom je do g. 1797. upravljao župnik Graca. God. 1832. župa se potpuno osamostalila a posluživali su je franjevci iz Visovca.

Župne matice su se sačuvale od g. 1710. na Visovcu (Knj. 103-107).

Župna crkva sv. Ilije postojala je od davnine ali je nova izgrađena g. 1832. Na pročelju uz vrata ima dva mala prozora a iznad rozetu. Zvonik je na preslicu. Veliki oltar g. 1904. napravio je klesar Zeffirino Grassi iz Splita. U crkvi su dva oltara, sv. Ilije i Gospe od Karmela.

God. 1971. crkva je proširena i popravljena. U novije vrijeme, od g. 1963. do 1978., temeljito je obnovljena.

U Domovinskom ratu teško je oštećena crkva i zvonik. God. 1997. obnovljen je zvonik i zvona elektrificirana. Na crkvi je postavljen  novi krov i obnovljena unutrašnjost. Iznad prezbiterija je postavljena kosa betonska ploča.

God. 2003./04. crkva i stari dio groblja su ograđeni.Uređuje se okoliš i radi mrtvačnica.

Oko crkve je groblje.

Crkva Hrvatskih mučenika u Čavoglavama je u izgradnji, kamen temeljac je položen 20. VI. 2003. Radovi su u odmakloj fazi. Idejni začetnik i veliki donator je gosp. Marko Perković Tomson.

Stara župna kuća podignuta je početkom XIX. st. a g. 1824. dobila je gornji kat. Budući da je bila potpuno propala, Provincija je g. 1977. sagradila novu kuću blizu stare. God. 2003./04. temeljito je obnovljena. U njoj je vjeronaučna dvorana.

Iz župe potječe jedan svećenik redovnik i dva dijecezanska bogoslova.

Na području župe bile su četiri škole, od kojih su dvije srušene.  Danas djeluje samo jedna područna škola u Čavoglavama.

Župa pripada Drniškom  dekanatu Šibenske biskupije.

U ŽUPI: c. 230 0bitelji, c. 750 vjernika (g. 1939.: 2658 + 12 vjernika, g. 1965.: 935 obitelji, 2450 vjernika,  g. 1978.: 480 obitelji, 1900 vjernika).