Saturday, Jun 24th

Šibenski dekanat

Njivice

OSNOVNI PODATCI

župnik: don Oleg Petrović (30. rujna 2009. - )

adresa: I. Meštrovića 20, 22000 ŠIBENIK

tel./fax: (022) 217-969; mob: 099 - 258 - 2820

www. facebook.com/zupanjivice

glasilo: „Sveta Elizabeta“, izlazi četiri puta godišnje

OIB: 46729728105; žiro račun: 2411006-1100020870

statistika (2012).: 2170 župljana, 768 obitelji, 21 krštenje, 23 prvopričesnika,
33 krizmanika, 4 vjenčanja, 3 sprovoda

ŽUPNE AKTIVNOSTI

Župne svetkovine
Središnja svetkovina Pohođenje BDM je 31. svibnja, a drugotna svetkovina sv. Leopolda B. Mandića, ujedno i naslovnik Župne crkve je 12. svibnja, kada je ujedno gostujući propovjednik, te treća svetkovina sv. Vid, ujedno i naslovnik treće crkve je 15. lipnja

Uredovno vrijeme, osobni razgovori, blagoslovine
Svakoga dana pred Misu, a nedjeljom nakon Misa.

Sakramenti
Svete Mise sa Molitvom časoslova  kroz tjedan su u 19 sati, kroz lipanj su u 20 sati, a kroz  srpanj i kolovoz su u 9 sati, dok je subotom uvijek u 9 sati, a nedjeljom svećana misa u 9 i za mlade i djecu u 11 sati. Kroz Došašće Mise zornice su u 6 sati. Sakrament Pomirenja se podjeljuje svakim danom pola sata prije Svete Mise ili po dogovoru. Bolesničko pomazanje uz prethodnu najavu pod Misom prvoga petka u mjesecu. Pokornička bogoslužja su svakog prvog četvrtka u mjesecu u 19 sati. Krštenja i vjenčanja po dogovoru, a Prva Pričest i Potvrda redovito u svibnju.

Pobožnosti
Euharistijsko klanjanje svakoga utorka nakon Svete Mise, a noćno klanjanje od 20.30 do 24  sata prvoga utorka u mjesecu. Gospina krunica pola sata pred Svetu Misu. Pobožnost Srcu Isusovu svakog je prvog petka u mjescu. Križni put kroz Korizmu petkom pola sata pred Svetu Misu. Križni put na Okitu, četvrta korizmena nedjelja.

Župni vjeronauk

Treći razred subotom u 9 sati,  sedmi razred ponedjeljkom u 20 sati,  osmi razred petkom u 20 sati.

Župne skupine
Župni Caritas, sastanak je drugog ponedjeljka u 20 sati.

VIS „Leopold“, probe srijedom u 20 sati.

Zajednica mladih srijedom u 20.30 sati.

Zajednica Krvi Kristove, susreti četvrtkom nakon Mise.

Ministrantska zajednica, susreti nedjeljom u 16 sati.

Skupina volontera - radovi jednom tjedno.

Radionica petkom u 19 sati.

Posjeti bolesnicima i blagoslov obitelji
Posjet bolesnicima jednom mjesečno, a godišnji blagoslov obitelji od 15. prosinca do 5. siječnja

Duhovne obnove i tribine
Duhovne obnove
na početku nove pastoralne godine i u korizmi.

Župna hodočašća
Hrvatska (nad)biskupijska svetišta, X., Biograd (Cenacolo), 6. I., Slapovi Krke, uskrsni ponedjeljak, Tisno, uočnica Gospe od Karavaja, 25. V., Visovac, izlet za djecu i mlade, svibanj, Okit, Gospe od Karmela, 16. VII.

Izleti

Za mlade: povremeno, za ministrante: jednom mjesečno, zajednica Krvi Kristove: Križni put jednom mjesečno.

POVIJESNI PREGLED

Župa je osnovana 4. studenoga 1966.odlukom biskupa mons. Josipa Arnerića iz varoške župe Gospe vanka Grada. Župa se sastoji od dviju gradskih četvrti Crnice i Njivica. Nastala je kao plod potrebe bolje pastorizacije tog dijela Šibenika, čiji se broj stanovništva povećavao zbog zapošljavanja u bivšoj tvornici TEF-a. Od osnutka do 1988. funkciju župne crkve je imala crkva sv. Elizabete, a te godine je izgrađena nova crkva sa pastoralnim kompleksom.

Župnici: don Ante Ivas (1966. - 1977.), don Marko Kozina (1977.-1987.), don Mladen Mrakovčić (1987. - 1988.), mons. Slavko Mikelin (1988. - 2000.), don Lazar Čibarić (2000. - 2005.), don Denis Karanušić (2005. - 2008.), don Roko Glasnović (2008. - 2009.), don Oleg Petrović (2009. - )

CRKVE

Župna crkva sv. Leopolda B. Mandića
Sagrađena je godine 1988., blagoslovljena od biskupa mons. Srećka Badurine. Projektirana je po nacrtu dipl. arh. Slobodana Skračića i dipl. arh. Gustava Červara. Nepravilna višekutna građevina, u unutrašnjosti razlomljena sa šest stupova od umjetnog kamena. Svetište je trokutastog oblika. Izgrađena je od betona, a atrij i zapadni krov je ostakljen.

Crkva sv. Elizabete

Sagrađena je u dvije etape, prva ranoromanička u 13. stoljeću, a druga gotička u 14. stoljeću. Jednobrodna je longitudinalna građevina pravilne orijentacije. Na istočnoj strani je pravokutna apsida. Na zapadnom pročelju je ranoromanički portal potkovastog luka, a nad njim u osi okulus. Vrh pročelja je zvonik na preslicu. Na južnom zidu je bočni pravokutni ulaz u crkvu s polukružnom lunetom. Unutrašnjost crkve je presvođena prelomljenim svodom. Prostor lađe od svetišta dijeli trijumfalni segmentni kameni luk na romaničkim poluimpostima. Crkva je građena od pravilno klesanog kamena. Registrirani spomenik kulture.

Crkva sv. Vida

Smještena je na lokalitetu Razori. Sagrađena je u dvije etape, prva romanička u 13. stoljeću, druga gotička u 14. stoljeću. Jednobrodna je longitudinalna građevina sa kvadratnom apsidom. Na zapadnom pročelju je romanički portal polukružnog luka, a nad njime u osi okulus. Do južnog zida je prizidana bratimska kuća. Lađa i apsida su presvođene prelomljenim svodom. Svetište od lađe dijeli trijumfalni luk na poluimpostima. Crkva je građena od kamena, vanjski zid je ožbukan.